Laktacyjne Spotkania na Trawie

W minione wakacje w parku Śremskich Odlewników odbywały się spotkania laktacyjne dla mam oraz kobiet w ciąży.

Dzięki tym spotkaniom uczestniczki mogły wymieniać się swoimi doświadczeniami, a także, a właściwie przede wszystkim wspierać się w swojej laktacyjnej drodze. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo być mamą karmiącą piersią. Często jest się narażonym na nieprzyjemne komentarze otoczenia, a czasami nawet najbliższej rodziny.

Kiedy po raz pierwszy zostałam mamą, brakowało mi kogoś z kim mogłabym porozmawiać o tym jak mi ciężko. O tym że dziecko wiecznie wisi na piersi, o tym że chętnie zjadłabym hamburgera, o tym że ni wiem jak się zorganizować żeby wyjść z dzieckiem z domu, o moich obawach związanych z karmieniem dziecka w miejscach publicznych. Przy drugim dziecku nie obyło się bez problemów, ale byłam już bardziej doświadczona, bardziej wyluzowana. Na mojej drodze stanęło wiele początkujących mam. Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego jak bardzo pomaga powiedzenie że też tak miałam i to minęło.

Dlatego właśnie na spotkaniach nie skupiłyśmy się na wiedzy podręcznikowej, to każdy może sobie sam przeczytać. Skupiałyśmy się na osobach, na przeżyciach, na tym że właściwie mamy podobne problemy, niektóre z nas już to przeszły inne mają to dopiero przed sobą.

Ostatnie spotkanie było trochę inne od wcześniejszych. Trochę zrobiła się grupa wsparcia w przeżywaniu rozstania z dzieckiem. Wiele z dzieci uczestniczek miało dni adaptacyjne w żłobkach i przedszkolach. Przeżycie tych chwil wspólnie dodawało sił. Nie byłyśmy odosobnione w swoich odczuciach. Każda mocno przeżywała te rozstania. To jak teraz będzie wyglądało karmienie piersią. Czy da się w ogóle pracować i dalej karmić piersią.

W spotkaniach wzięło udział wiele wspaniałych kobiet. Przed pierwszym spotkaniem obawiałam się że będę rozmawiać sama ze sobą. Okazało się że spotkania ciszyły się dosyć dużym zainteresowaniem.

Dziękuję Wam za to że poświęciłyście swój czas aby podzielić się swoimi doświadczeniami, obawami i wątpliwościami. Dziękuję że jesteście 🙂

Anna Ignasiak

Jedna myśl w temacie “Laktacyjne Spotkania na Trawie”

  1. Dziękujemy przede wszystkim Tobie Aniu za pomysł na spotkania i ich organizację! Skupiłaś nas wokół siebie i myślę, że wynikły z tego same dobre rzeczy. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.