Tydzień Godnego Porodu w Śremie

10 marca w Śremie odbył się Tydzień Godnego Porodu.

Kilkanaście mam przybyło aby zapoznać się ze standardami Opieki Okołoporodowej. Bardzo nas cieszy że mogłyśmy podzielić się z nimi naszą wiedzą, a także zaprezentować przygotowaną przez Fundację rodzić po Ludzku prezentację która w bardzo przystępny sposób przekazała podstawowe założenia Standardów Opieki Okołoporodowej. Temat bardzo zainteresował mamy i o samych standardach rozmawiałyśmy przez 2 godziny. Było dużo pytań i dużo opowieści z własnego życia ponieważ niektóre mamy miały już za sobą doświadczenia porodowe i przygotowywały się do kolejnego porodu. Przez ostatnie kilka lat wiele się zmieniło, wspólnie stwierdziłyśmy że na dobre. Niektóre z nas miały okazję słyszeć opowieści jeszcze z czasów kiedy kobieta rodząca była przywiązywana pasami żeby ułatwić pracę lekarzowi żeby się nie wierciła. Czasy się zmieniają, teraz mamy możliwość przybierania dowolnej pozycji w czasie rodzenia.

Poddany wątpliwości został sens przygotowywania planu porodu. Jednak nawet jeśli nie zamierzamy go podać w szpitalu to warto go przygotować. Jest to moment na refleksję jak chcemy rodzić. Jak może wyglądać poród, jakie mogą być odstępstwa, czego się boimy najbardziej i jak zawalczyć z tym strachem jeszcze w ciąży żeby do porodu iść już odważnie. Z pełną świadomością jak może się potoczyć i wiarą w siebie, wiarą w to że nasze ciało wie jak ma rodzić.

Mamy dowiedziały się również jak przygotować się do porodu w szpitalu. Pakowanie torby raczej nikogo nie zaskoczyło, ale przygotowanie do porodu to również zdecydowanie z kim chcemy rodzić, czy ta osoba będzie dla nas wsparciem czy ciężarem. Poza torbą trzeba spakować również głowę. Warto włożyć do niej wiarę w siebie, pozytywne nastawienie i wyrzucić strach. Strach zwiększa odczuwanie bólu, dlatego warto wyrzucić go już wcześniej, zmierzyć się z nim i przekonać że jest do pokonania.

Zaprezentowany został zawód douli. Na Śremskim rynku jeszcze dosyć mało znany, niewiele osób wiedziało o czym mowa. Jest to pewna alternatywa dla mam które nie mogą albo nie chcę rodzić z mężem, Które nie mają osoby towarzyszącej a czują potrzebę wsparcia. Jest to również dobre rozwiązanie kiedy chcemy mieć męża przy sobie ale nie jesteśmy pewne czy będzie w stanie nam pomóc. Doula jest wtedy dla obojga. Od położnej różni się tym że nie ma wykształcenia medycznego, jak również w żaden sposób nie podważa kompetencji lekarza i położnej. Doula ma tylko wspierać, być obok, pomasować, zadbać o miłą atmosferę i przede wszystkim jest cały czas do dyspozycji rodzącej. Nic jej nie rozprasza, nie ma drugiej rodzącej w sali obok i nie ma tony papierologii która swoją drogą nawet rodzącą wyprowadza z równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.